Application for 2015-2016

~New student application for 2015-2016 is now open~

Click Here for the School Application form and Application Procedures.

 


RESULT ANNOUNCEMENT OF EXTERNAL COMPETITIONS

 

 

'Delia 50th Anniversary Songwriting Contest Result'

 

 

2nd Runner-up

Mr. Yeung Ka Ming

 

 

 

'Strive to the Future' Drawing Competition ICEHK 2015

 

School Award - 2nd Runner-up

Delia English Primary School & Kindergarten

 

Junior Group - 2nd Runner-up

3B

Kim, Sooin

 

Children's Group - Merit

2A

Chung, Tsz Him

 

Junior Group - Merit

4A

Kabeer, Fatimah

 

 

 

Hong Kong International Handbell Olymics 2014

Silver Award

4A

CHUNG, WINNIE 鍾卓瑩

4B

KUMAR, AADITYA

4B

LIM HUI JAE

4B

VERZOSA, CHRISTIAN YURI VELANO

4B

YUNG, YIP WAI

5A

CHOI, HAN NA

5A

CHUNG, MERRY

5A

SWAMINATHAN, SPATIKA

5B

LIM, HUI SANG

5B

LIM, JI HOO

5B

LODHA, ANSH

5B

PESHWANI, LAVISHA VICKY

5B

RAI, ALISA

6A

SAKAIZAWA, REO

6A

SHARMA, SALONI

6A

SMALLU, JASMIN

 

 

The 1st Chan Shu Kui Cup

Rummikub Competition

 

Group Champion

Delia English Primary School and Kindergarten
   

Individual Champion

J.6B 

Dhaliwal, Arvind Singh

   

Consecutive Wins Award

J. 6A

Li, Gavin Leo

J.6A

Liao, Joanna Kim

 

 

Merit Award

J.5A

Choi, Hanna

J.5A

Chung, Merry

J.6A 

Tam Wai Hon

J.6B 

Dhaliwal, Arvind Singh

J.6B 

Gupta, Rashi

 

Hong Kong School Drama Festival 2014-2015

Award for Outstanding Script

 

Miss Leung Yuk Mui

 

Award for Outstanding Director

 

Miss Leung Yuk Mui

 

 

Award for Outstanding Performer

J.4A

Aravindan, Abhijith

 

Okoro, Mercy Udunma John Obasi

J.4B

Kumar, Aaditya

 

Award for Outstanding Stage Effect

 

Delia English Primary School & Kindergarten

 

Award for Outstanding Cooperation

 

Delia English Primary School & Kindergarten

 

 

Adjudicator's Award

 

Delia English Primary School & Kindergarten

 

The 51st Hong Kong Schools Dance Festival 

Oriental Dance

Group Dance – Joy of Harvest

Highly Commended Award

J.4A

BALAJI, SAMRIDHI

J.4A

CHAIL, GAGANDEEP KAUR

J.4A

CHUNG, WINNIE

J.4A

GHEVARIYA, PEARL HARESHKUMAR

J.4A

GURUNG, CELINE

J.4A

KEERAT, KAUR

J.4A

OKORO, MERCY UDUNMA JOHN OBASI

J.4A

SAYED, ABEER AFAQUE

J.4A

SHERCHAN, SAMIKSHHA

J.4A

VANSHIKA, SHARMA

J.4A

ZAVERI, DIMPY

J.4B

DATTANI, VIBHUTI HITENDRA

J.5A

CHUNG, MERRY

 

 

Group Dance – Country Girls

Highly Commended Award

3A

HO, VIVIEN

3A

LEE, BERNICE

3A

NASEER, AAIRA

3A

SAKAIZAWA, CHIAI

3A

TAM, CHING YIN

3B

KIM, SOOIN

3B

KONG, CHLOE LU

3B

KWAN, TZE YIN

3B

KWAN, YUE YIN

3B

LAU, CLAUDIA PUI YING

3B

SHAH, SUCHI KALPESH

3B

SHREEN, TABASSUM

3B

VASIST,SHREYA

 

 

Duo Dance – Happiness

Highly Commended Award

6A

SANDHU, DILJOT KAUR

6A

SHARMA, SALONI

 

 

Solo Dance – African Girl

Commended Award

J.4A

OKORO, MERCY UDUNMA JOHN OBASI

 

 

Latin Dance  

 

Jive

Highly Commended Award

J.4A

OKORO, MERCY UDUNMA JOHN OBASI

J.4B

KUMAR, AADITYA

     

Jive

Commended Award

J.3B

LAI, HOI FUNG

J.4A

ARAVINDAN, ABHIJITH

J.4A

SHERCHAN, SAMIKSHHA

J.4B

GOCELA, CHRISTIAN JAY MINAYA

J.5A

AOYAMA, LUCA

J.5A

PLASTINA, VICTORIAJOSEFINE ROMERO

     

Cha Cha Cha

Commended Award

J.4A

ARAVINDAN, ABHIJITH

J.4A

OKORO, MERCY UDUNMA JOHN OBASI

J.4A

SHERCHAN, SAMIKSHHA

J.4B

KUMAR, AADITYA

J.5A

AMEERAH, KHADIJAH BINTI ASHRAFSWANDI

J.5A

PLASTINA, VICTORIAJOSEFINE ROMERO

     

 

 
 
Sham Shui Po District Road Safety Campaign
School Poster Design Competition 2014 – 2015
 
 

Awards

Winner

Merit

J.4A  Gurung, Celine

 
 
Multicultural Integration Human Figure
Design Competition 2014 – 2015
 
 

Awards

Winner

1st runner-up

J.5B  Shahani, Kashish Deepak

 
 
The 26th Hong Kong Print Awards  
Environmental Education Creative Competition 2014
 
 

Awards

Winner

School Award (Primary Section)

Delia English Primary School & Kindergarten

Champion (Primary Section) Sia, Syrah Vin Villegas
(J.4B student of 2013-2014)
 
 
 
3on 3 Basketball Competition &
Shooting Contest 2014-2015
 
 

Champion

Team Name

Players

Boys

Grade A

UIP Team   

UIP Le, Trung Tin

UIP Wong, Jhon Earon Cortez

UIP Santo, Jhon Eric Reambillo

Boys

Grade B

The Rockets

J. 4B Brar, Rajkaranvir Singh

J. 4B Gocela, Christian Jay Minaya

J. 4B Loke, Om Aniket

Girls

Master Zofia

J. 5B Jasmeet, Kaur

J. 5B Mazhar, Zofia Estrada

J. 5B Simranjit, Kaur

Free-throw

 

UIP Santo, Jhon Eric Reambillo

2-point

 

J.6B Chen, Johnny

 
Community Chest 2014-2015
 
Top 3 family donations
 
Class Name
J.1A

Mak, Yiu Man Raymond 麥耀文

J.1B

Siu, Ming Yuk 蕭銘沃

J.5A

Choi, Han Na

 
Winners of class donations
 

Class

J.1B
J.3A
J.6B
 
 
Delia 50th Anniversary Slogan Contest Result

English Category

 

Champion: Christian Yuri V.
Second Runner-up: Aaditya Kumar
Merit Awards: Mak Yiu Man
  Mohamed Ajmal Zafrana
  Chowdhury Arwan
  Marcus Yin
  Madhumitha Yazhini
  Jaden Baradeus
  Chan Man Hon (Alumnus)


Chinese Category
 

Second Runner-up: Vianna Chan
Merit Awards: Fu Chi Fung
  Chow Yan Hei, Sabrina
  Yeung Hong Lam, Anthony


The 66th Hong Kong Schools Speech Festival 2014
 
J.3A Naseer, Aaira English Solo Verse Speaking Champion
J.4A Humaira, Saleque English Solo Verse Speaking Champion
J.4B Brar, Rajkaranvir Singh English Solo Verse Speaking Champion
J.2C Cheung, Yan Ching 粵語詩詞獨誦 1st Runner-up
J.3A Asar, Pritika Jitendra English Solo Verse Speaking 1st Runner-up
J.4B Kumar, Aaditya English Solo Verse Speaking 1st Runner-up
J.4A Aravindan, Abhijith English Solo Verse Speaking 1st Runner-up
J.4A Okoro, Mercy Udunma
John Obasi
English Solo Verse Speaking 1st Runner-up
J.4A Vanshika, Sharma English Solo Verse Speaking 1st Runner-up
J.5A Leung, Natalia English Solo Verse Speaking 1st Runner-up
J.6A Lin, Nutnicha English Solo Verse Speaking 1st Runner-up
J.2B Prabhdeep, Singh English Solo Verse Speaking 2nd Runner-up
J.2B Lau, Yin Long Marcus English Solo Verse Speaking 2nd Runner-up
J.2B Lau, Yin Long Marcus 粵語詩詞獨誦 2nd Runner-up
J.3A Harman, Singh English Solo Verse Speaking 2nd Runner-up
J.3A Harman, Singh 粵語詩詞獨誦 2nd Runner-up
J.3A Mohammed, Haroon English Solo Verse Speaking 2nd Runner-up
J.4A Kumar, Aaditya Solo Prose Reading 2nd Runner-up
J.4A Dhaliwal, Arvind Singh English Solo Verse Speaking 2nd Runner-up
J.6A Sharma, Saloni English Solo Verse Speaking 2nd Runner-up


The 14th Hong Kong Inter Primary School
English Folk Song Group Singing Contest 2014


1st Runner-up in Qualifying round
 

J. 4A Mathew, Michael Angelo
J. 5A Chung, Merry
J. 5A Conseja, Kimberly Mae Brillantes
J. 5B Rai, Alisa
J. 5B Shahani, Kashish Deepak
J. 5B Gurung, Matrideep
J. 6A Lin, Nutnicha
J. 6A Sharma, Saloni
J. 6A Simrandeep
J. 6A Sakaizawa, Reo
J. 6B Lee, Kit
J. 6B Sharma, Merav
UIP Castro, Joy Jullienne Campo

 

 

Kowloon West Area Inter-Primary Schools

Athlectic Competition 2014-2015

 

J. 6B Chen, Johnny Champion (Gold) 400M

 

 

Sham Shui Po District Track and Field Competition 2014

 

J. 6B Chen, Johnny Champion (Gold) 400M
J. 4B Huang, Jing Champion (Gold) Softball Throw (Beat record)
J. 4B Mansarjit - Singh 1st Runner-up (Silver) Softball Throw (Beat record)
J. 6B Chen, Johnny 2nd Runner-up (Bronze) Softball Throw
J. 5A Adhikari, Rajbir 2nd Runner-up (Bronze) Softball Throw (Beat record)

 

 

Handchimes Competition 2014

 

J.4A Chung, Merry Silver Award
J.4B Sia, Syrah Vin Villegas Silver Award
J.4B Lim, Ji Hoo Silver Award
J.4B Lim, Hui Sang Silver Award
J.5A Smallu, Jasmin Silver Award
J.5A Sharma, Saloni Silver Award
J.5A Chowdhury, Noshin Tabassum Silver Award
J.5A Sakaizawa, Reo Silver Award
J.5B Sirisambhand, Aaron Lim Silver Award
J.6A Gurung, Jassicka Silver Award
J.6A Yung, Nicholas Joel Silver Award
J.6A Shen, Yin Wen Silver Award
J.6A Au, Olivia Hiu Man Silver Award
J.6B Choi, Anita Ka Ying Silver Award
J.6B Choi, William Ka Yu Silver Award

 

Hong Kong School Drama Festival 2013 – 2014

J.6B Elahi, Syed Waqqas Adjudicator's Award
Award for Outstanding Performer
Award for Outstanding Cooperation
Award for Outstanding Stage Effect
J.6B Randhawa, Mohgovind Singh Adjudicator's Award
Award for Outstanding Performer
Award for Outstanding Cooperation
Award for Outstanding Stage Effect
J.3A Aravindan, Abhijith Adjudicator's Award
Award for Outstanding Performer
Award for Outstanding Cooperation
Award for Outstanding Stage Effect
J.3A Ghevariya, Pearl Hareshkumar Adjudicator's Award
Award for Outstanding Cooperation
Award for Outstanding Stage Effect
J.3A Kaur, Ishwinder Adjudicator's Award
Award for Outstanding Cooperation
Award for Outstanding Stage Effect
J.3A Keerat, Kaur Adjudicator's Award
Award for Outstanding Cooperation
Award for Outstanding Stage Effect
J.3A Sajahan, Rayn Adjudicator's Award
Award for Outstanding Cooperation
Award for Outstanding Stage Effect
J.3A Vanshika, Sharma Adjudicator's Award
Award for Outstanding Cooperation
Award for Outstanding Stage Effect
J.3A Balaji, Samridhi Adjudicator's Award
Award for Outstanding Cooperation
Award for Outstanding Stage Effect
J.3A Okoro, Mercy Udunma John Obasi Adjudicator's Award
Award for Outstanding Cooperation
Award for Outstanding Stage Effect

 

HARMONY SCHOLARSHIPS SCHEME (2013 – 2014 )
 

J.5A Sakaizawa, Reo
J.5B Dattani, Raghuvir Hitendra
J.6A Manna, Bibartan
J.6B Ko, Wai Yan

 

My Hong Kong Dream' Drawing Contest 2014

 

 

J.2B Kwan Tze Yin 關紫嫣 Group A Champion

 

 

 

1st Interschool Orienteering Championships series – Relay (07/12/2013)
 

J.6A Milligan, Stephanie Resulta 1st PG (Primary Girls)
J.6A Gurung, Jassicka 1st PG (Primary Girls)
J.6B Muraleeswaran, Meera 1st PG (Primary Girls)
J.6A Yung, Nicholas Joel 2nd PB (Primary Boys)
J.5A Li, Gavin Leo 2nd PB (Primary Boys)
J.5A Tam, Wai Hon 譚暐翰 2nd PB (Primary Boys)
J.4A Chung, Merry 鍾卓霖 3rd PG (Primary Girls)
J.3A Chung, Winnie 鍾卓瑩 3rd PG (Primary Girls)
J.3A Vanshika, Sharma 3rd PG (Primary Girls)
 

 

The 65th Hong Kong Schools Speech Festival

 

J.3A Chail, Gagandeep Kaur Champion English Solo-Verse Speaking
J.3B Brar, Rajkaranvir Singh Champion English Solo-Verse Speaking
J.6A Yung, Nicholas Joel Champion English Prose Reading
J.1B Miranda, Kathleen Champion English Solo-VerseSpeaking
J.6A Sainju, Asra 1st Runner-up English Solo-Verse Speaking
J.6B Elahi, Syed Waqqas  1st Runner-up English Solo-Verse Speaking
J.5B Brar, Arshdeep Singh 1st Runner-up English Solo-Verse Speaking
J.3A Okoro, Mercy Udunma John Obasi 1st Runner-up English Solo-Verse Speaking
J.6A Dhakal, Deepmala 2nd Runner-up English Solo-Verse Speaking
J.6A Faisal, Yasher 2nd Runner-up English Solo-Verse Speaking
J.6A Meghawala, Sutej Ketan 2nd Runner-up English Solo-Verse Speaking
J.6A Vernekar, Pranav Mohan 2nd Runner-up English Solo-Verse Speaking
J.4B Khan, Zunair 2nd Runner-up English Solo-Verse Speaking
J.6B Tsang, Jaxi Aquino 2nd Runner-up English Solo-Verse Speaking
J.3A Mathew, Michael Angelo  2nd Runner-up English Solo-Verse Speaking
J.1B Ramchandani, Naina Manoj 2nd Runner-up English Solo-Verse Speaking

 

 

District Park Orienteering Championships 2013

 

J.3A Chung, Winnie 鍾卓瑩 1st New Territories
J.4A Chung, Merry 鍾卓霖 1st New Territories
J.3A Chung, Winnie 鍾卓瑩 2nd KLN
J.5A Tam, Wai Hon 譚暐翰 6th KLN
J.3A Sharma, Vanshika 3rd Hong Kong Island

 

Sham Shui Po District Track and Field Competition 2013

 

J.3B Huang, Jing Medals Bronze – Softball Throw
J.3B Muraleeswaran, Anju Medals Bronze – Softball Throw
 

 

 

 

 

LINKS

Newsletter

eClass

 

 

CONTACT US

Tel: 2742 2027

Fax: 2744 1367

Email: mp@deliagroup.edu.hk

Address:
 84-86 Broadway,
Mei Foo Sun Chuen,
Kowloon.

LINKS

Newsletter

eClass

 

 

CONTACT US

Tel: 2742 2027

Fax: 2744 1367

Email: mp@deliagroup.edu.hk

Address:
 84-86 Broadway,
Mei Foo Sun Chuen,
Kowloon.